Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zeměpis

Pokud byste dostali kus papíru s obrysy mnoha zemí světa, které musíte správně pojmenovat, jsem si téměř jistá, že Itálii byste poznali mezi prvními. "Italská bota", řeknete a nespletete se… Italové sami říkají, že jejich vlast má tvar "holínky" (forma di stivale). Znáte snad jinou evropskou či světovou zemi, jejíž tvar by vám připomínal tak konkrétní věc? Pojďme se podívat na tuto zemi zblízka… Zde se dozvíte několik nejnutnějších informací o rozloze, reliéfu, vodstvu a také něco o nejdůležitějších centrech.

Základní údaje ~ Reliéf ~ Vodstvo ~ Regiony ~ Města

Základní údaje

Na území Itálie (o celkové ploše 301 278 km2) se rozprostírají rozdílné krajiny. Sever se nese ve znamení Alp; prakticky celým poloostrovem se pak táhne pohoří Apeniny. Itálie sousedí se Slovinskem (Slovenia), Rakouskem (Austria), Švýcarskem (Svizzera) a s Francií (Francia). Pro 57 221 415 Italů (údaj z roku 2001) je oficiálním jazykem samozřejmě italština; i když německy, francouzsky a slovinsky mluvící menšiny najdete obzvlášť na severu při hranicích. Obyvatelstvo je rozděleno do 20 regionů, 101 provincií a 8097 obcí. Hlavním městem parlamentní republiky je Řím (Roma), kde žije přes 3 milióny lidí. Oficiálním náboženstvím země je samozřejmě římské katolictví (100 %). Italskou měnou byla do roku 2002 italská lira, od roku 2002 její úlohu převzalo (stejně jako ve většině zemí Evropské unie) Euro (1 Euro=1 936 ITL). Národní vlajku tvoří 3 barvy ve svislých pruzích – červená (rosso), bílá (bianco) a zelená (verde). Itálii patří také největší ostrovy Sicílie (Sicilia) a Sardinie (Sardegna) a skupina menších ostrovů jako např. Elba, Ischia, Capri, Ponza či Procida. Na mapě Itálie si zajisté všimneme i dvou dalších států. Jedním z nich je papežský stát Vatikán (Vaticano), geograficky součást města Říma. Druhým je republika San Marino (Republica di San Marino), rozprostírající se poblíž města Rimini.

Reliéf

Alpy

Nejvyšší horou Itálie je Monte Bianco, která se rozprostírá na fran. – it. hranicích; se svými 4810 metry je zároveň nejvyšší horou Alp i celé Evropy. Mezi další alpské velikány patří štíty Monte Rosa (4633 m.) – na švýc. – it.hranicích, Gran Paradiso (4061m.) nebo Cervino ( možná známější pod názvem Matterhorn) - také na švýc. – it. hranicích (4478 m.). Vám, kteří jste milovníci horské turistiky či sjezdování, určitě říká hodně pojem Dolomiti. Je to turisticky nejvíce navštěvovaná oblast s nejvyšší horou Marmolada (3342 m.). Pohoří Dolomiti je tvořeno dolomitickým vápencem. Erozními procesy vznikají ve vápenci tvary připomínající věže nebo zuby, hluboké kaňony, skalní stěny apod. Dolomiti jsou rájem především horolezců. Turistickým centrem je město Cortina d´Ampezzo.

Apeniny

Páteří Itálie je masiv Apenin (Appennini). Apeniny začínají za janovskou Riviérou a táhnou se v délce 1350 km až ke špičce "italské boty". Nejvyšším vrcholem je Monte Corno s 2914 metry v masivu Gran Sasso d´Italia severovýchodně od Říma. Pohoří prostupují i sopky – největší z nich je Vesuv (Vesuvio) nedaleko Neapole. Mezi další italské sopky patří Etna a Stromboli.

Vodstvo

Řeky

Nejdelší řekou Itálie je 652 km dlouhý Pád (Po). Důležitou řekou je Arno (241km), jež protéká Florencií, či Tibera (Tevere) se svými 405 km protékající hlavním městem, Římem.

Mezi další italské řeky patří alpské řeky Adda, Ticino, Oglio atd. a také řeky Piave, Isonzo a Adige. Itálie je pověstná i svými jezery ledovcového původu. Nejznámější z nich: Lago Maggiore (poblíž města Varese), Lago di Como (poblíž města Lecco) a největší z italských jezer s rozlohou 370 km2 Lago di Garda ( poblíž Verony).

Moře

Italské břehy omývá na východě Jaderské moře (Mare Adriatico), na jihu Jónské moře (Mar Ionio) a Středozemní moře (Mar Mediterraneo) a na západě Tyrhénské (Mar Tirreno) a Ligurské (Mar Ligure)moře. Jaderské a Jónské moře od sebe odděluje město Santa Maria di Leuca v kraji Salento (v samém podpatku "italské boty"). Tento kraj nabízí nejen středomořské teplé klima, ale také středomořskou letní náladu a především mnoho památek s typicky orientální atmosférou, barokní domy budované z nažloutlého kamene (zvaného zde "pietra leccese"). Proto je kraj Salento hojně navštěvován turisty. Kdybyste snad zatoužili potkat na dovolené některou světovou celebritu, zajeďte si do známého turistického centra Gallipoli...